Po strate dopytu po skončení 1. svetovej vojny, iba nedávno postavené železiarne odstavili taviace pece a urýchlene hľadali nový výrobný program. Najvhodnejším tovarom sa ukázali rôzne výrobky zo železa a liatiny pre domácnosti, medzi hlavné patrili kachle.
HISTÓRIA KACHLÍ TYPU COBURG
Kachle a sporáky boli jedny z najväčších výrobkov mimo rôzneho iného tovaru menšej veľkosti, o ktoré bol neustály záujem vtedajších domácností. Predstavme si bližšie teda kachle, ktoré hrdo niesli samostný názov fabriky, v ktorej sa vyrábali – Coburg.
Išlo o guľaté kachle takzvaného „írskeho“ typu, veľmi solídnej konštrukcie, stáložiarne. Násypný otvor je obložený ohňuvzdorným šamotom. Presná regulácia umožňovala dobré ovládanie. Vnútorná konštrukcia mostíka zaručovala úplné spaľovanie dútnavého dymu. Účinnosť kachlí je až 74%, zaručené bolo dobré horenie i pri slabšom ťahu komína. Čiastiace a popolníkové dvierka boli zabrúsené. Regulovanie vzduchu bolo ružicou na spodných dvierkach, ktorá mala na starších typoch logotyp MC (to značí Mannesmann Coburg).
V najbližších rokoch došlo k miernym vizuálnym úpravám, snáď najviditeľnejšia zmena bola na dvierkach, kde prišlo k zámene nápisu Coburg za umelecké stvárnenie veľkého písmena C zasadeného v grafických ornamentoch v štýle Art Deco. Kachle sa predávali v 4 povrchových vyhotoveniach. Plášť býval buď z lesklého plechu alebo smaltovaný. Liatina buď čiernená, niklovaná alebo smaltovaná. Na výber bol smalt v bielej, svetlo alebo tmavozelenej, svetlo a tmavomodrej, červenej a kávovo hnedej, šedej farbe. Za príjemnú zmienku u tohto a u staršieho prevedenia určite stoja čiastočne priehľadné dvierka, ktoré mali z vnútornej strany sľudovú tabuľku zaručujúcu viditeľnosť nápisu Coburg v popredí horiaceho ohňa v kachliach.
Čísla na kachliach označovali veľkosť typu. 1-ka bol najmenší typ s výškou 710mm a priemerom plášťa 240mm, čo pri váhe asi 40 kilogramov zaručovalo výhrevnosť pre miestnosť s objemom 65 metrov kubických. Na opačnej strane strane portfólia kachiel stál typ 10a, ktorý už mal výšku 1400mm a priemer plášťa 460mm. To predstavovalo úctihodnú váhu 195 kilogramov a zaručene vyhriatu miestnosť do veľkosti 1000 metrov kubických.
Posledné známe verzie kachieľ už nemali priehľadné dvierka, tie už boli z plnej liatiny, na ktorej sa tkveli písmená KT. Na spodnej ružici ovládania vzduchu takisto ubudlo pôvodné značenie MC.
Objavil som liatinové kachle ponášajúce sa na tie, ktoré sú vyobrazené na obrázkoch 20-30 roky no majú na sebe len nápis OMEGA a číslo 25. Viete mi poradiť kde by som sa mohol dočítať niečo o histórii týchto kachlí a odkiaľ pochádzajú? Ďakujem za pomoc. Peter Košuth
Vďaka za dotaz, nie som odborník na mimotrnavské zlievarne, preto skúsim iba odhadnúť výrobcu, prosím berte túto informáciu s veľkou rezervou. Kachle Omega by mali mať na dolnej ružici logo kohúta. Mohla by to byť fiľakovská zlievareň, ktorú vlastnil trust Sfinx, preto produkovali množstvo výrobkov na vývoz do Čiech počas 1.ČSR.
https://www.thorma.sk/o-firme/historia-znacky/
Informácia bez záruky, hádam to niekto upresní na pravú mieru.
Zdravím, našiel som kachle Coburg veľ.1, rozmýšľam čo s nimi či si ich nechať ako spomienku na starých rodičov alebo predať…viete mi poradiť ako sú vzácne príp. akú majú hodnotu.
Ďakujem
Zdravím, vďaka za otázku. Cena vždy záleží od stavu kachieľ, záujemcovia ich kupujú na vykurovanie alebo pre dekoračné účely. Trh je celkom malý, z toho vyplýva, že väčšina predajov sa realizuje za menšie ceny než často bývajú ceny požadované na inzertných portáloch typu Bazos.sk alebo Hyperinzerce.cz .
Dobrý večer, ak keď je už prešiel dlhý čas od vášho príspevku, nedá mi nespýtal sa, či máte ešte stále tie kachle Coburg veľkosť č. 1, pretože tiež mám uvedené kachle, ale chýba mi ich horná časť a rád by som ich skompletoval. Čiže rád by som tie vaše odkúpil.
Dobrý deň,
zachovali sa konštrukčné dokumentácie k jednotlivým kachliam Coburg?
Ďakujem
Dobrý večer Peter,
výkresová dokumentácia mi momentálne nie je známa, no to neznačí, že sa niekde raz časom neobjaví.
S pozdravom,
Róbert